hogyan tudsz segiteni

Csoportunk működését 2012 októbere-2013 októbere között a Nyílt Társadalom Intézet, azon belül az Open Society Fund Hungary támogatja. Köszönjük!
112
 
12285
előadás
 
néző
 
 

Fulókércs, 2012 január 9.

Fulókércsi Iskola, 40 néző

Fulókércs község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolctól 50 kilométerre. Lakosainak száma megközelítőleg 400 fő. A legközelebbi város Encs. Fulókércsen működik a Ne Engedj El Közhasznú Egyesület ( www.neengedjel.freeweb.hu ), az ő meghívásukra érkeztünk ide.

Az egyesület alelnökével, Mata Zoltánnal Mikulás előtt kerültünk kapcsolatba, aki a segítségünket kérte abban, hogy a falu rászoruló gyerekeinek csomagot tudjanak adni. Többek segítségével eleget tudtunk tenni e kérésnek, s így a Mikulás 237 csomaggal érkezett 2011 decemberében Fulókércsre.

Zoli a falu művelődési házába tervezte fellépésünket, de sajnos a polgármester úr az utolsó pillanatban elállt ettől, mondván, hogy nem áll módjában befűteni az épületben. Szerencsére a helyi tagiskola kedves és segítőkész vezetője, Molnár Istvánné, Teri segítségünkre sietett és rendelkezésünkre bocsátotta az iskola egyik tantermét. A helyi iskolásokon kívül eljöttek az ovisok, és az egyik szomszédos település, Fáj iskolájából is érkeztek gyerekek. Sajnos a környéken tombolt a bárányhimlő, így sokan nem tudtak részt venni az előadáson. Reméljük, mindenki jobban van már!

Cirkusz Ödön küldeménye című előadásunkat játszottuk, ez alkalommal Józsival. Az előadás jól ment, eltekintve attól, hogy a picik közül néhányan megijedtek és sírni kezdtek. A legjobb megoldás ilyenkor, ha az ijedt apróságot ölünkbe vesszük és kicsit távolabb megyünk vele, amíg meg nem nyugszik.

A műsor végén táncoltunk a gyerekekkel. Nagyon tetszett nekik Gryllus Vilmos Tigriscímű dala. A búcsúzkodás most is sokáig tartott, hiszen mindhármunkhoz szinte egyesével jött oda minden gyerek elköszönni.

Miután átöltöztünk és összepakoltunk, Zolival és Terivel beszélgettünk az iskoláról. Megtudtuk, hogy Fulókércsen csak alsó tagozat van, a gyerekek összevont osztályokban tanulnak, összesen 27-en.

Ezután Zoli körbevezetett bennünket a faluban és családjának több tagjával is találkozhattunk. Sok bajról, nehézségről számoltak be nekünk. Elmondásuk szerint az egyik legnagyobb probléma a cigányságon belüli széthúzás, viszálykodás, amely a tenni akarók dolgát is nagyon megnehezíti.

Köszönjük szépen Zolinak és Terinek a szervezésben való segítségét és további sok erőt és kitartást kívánunk Nekik munkájukhoz!

 

 

 
 
   

Csoportunk működését 2012 októbere-2013 októbere között a Nyílt Társadalom Intézet, azon belül az Open Society Fund Hungary támogatja. Köszönjük!

Fulókércs, 2012 szeptember 7.

Kultúrház, 100 néző

Fulókércs község Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, Miskolctól 50 kilométerre. Lakosainak száma megközelítőleg 400 fő. A legközelebbi város Encs.

Fulókércsen már jártunk egyszer, 2012 januárjában. Akkor a Ne Engedj El Közhasznú Egyesület (www.neengedjel.freeweb.hu) meghívására érkeztünk, s az iskolában játszottunk. A kapcsolatot azóta is tartottuk, így természetes volt, hogy az újabb meghívásnak is eleget teszünk. Ezen a napon egy nagyon reményteli és örvendetes összefogásnak lehettünk tanúi Fulókércsen. A faluban működő Általános Tagiskola, Napköziotthonos Óvoda, a helyi Roma Nemzetiségi Önkormányzat, a Ne Engedj El Közhasznú Egyesület és a Cigány Kisebbségi Egyesület összefogva szervezte meg ezt a napot Összefogás a gyermekekért címmel. A Máltai Szeretetszolgálat ugrálóvárat állított, a gyerekek kézműveskedhettek, később roma előadók szórakoztatták a falu népét, a bográcsokban pedig rotyogott a gulyás.

A mi előadásunkkal indult a program. Az Irány Alaszka! című előadásunkat játszottuk. Sajnos a technika elég sok gondot okozott, hol halk volt a zene, hol túl hangos, s ez némiképp rányomta a bélyegét az előadásra is. A gyerekek ennek ellenére nagyon élvezték a műsort, s mint mindig, most is teljes odaadással drukkoltak Ödönnek, hogy sikerüljön a lánykérés. (Kivéve talán egy kisfiút, aki, miután Piperke őt választotta a tangóhoz, teljes rajongással figyelte a bohóclányt, a lánykéréskor kicsit csalódottnak tűnt, majd biztosította Piperkét, hogy majd Ő elveszi őt feleségül…) Az előadás után most is volt egy kis közös tánc, amiben egy helyi fiatalasszony remekelt, és sokáig ropta Mamával. (Videót lásd a facebook oldalon!)

A fellépés után vendéglátóink, Mata Zoliék asztalhoz invitáltak bennünket, így a kiváló házipálinka és gulyásleves elfogyasztása mellett alkalmunk nyílt beszélgetni a szervezőkkel. Elmondták, hogy bár nem mindig és mindenben értenek egyet a különböző szervezetek, most nagyon fontosnak tartották az összefogást, s ez a jól sikerült nap is ezt igazolja számukra. Egyedül azt sajnálták, hogy a polgármester nem tett eleget meghívásuknak, s egyáltalán nem vett részt a rendezvényen. Ha mondhatunk ilyet – látva a sok-sok vidám gyereket és persze felnőttet – inkább Ő sajnálhatja, hogy nem osztozott faluja népének kikapcsolódásában.

Előnevelt csirkékkel segítették a családokat

Fulókércs. Közel 1800 darab előnevelt csirke érkezett pénteken Fulókércsre, hogy ezután az itt élő szegény családok kertjében kapirgáljanak, és jó sok tojást tojjanak. A településen működő Ne Engedj El Közhasznú Egyesület az Amerikai Ház Alapítvány segítségét kérte, hogy a valamikor mezőgazdasággal foglalkozó nagycsaládosok és idősek segítséget kaphassanak a baromfitartáshoz. Mert szakismeretük ugyan van, de pénzük nincs, hogy csirkéket vásároljanak maguknak. Az alapítvány segített, így most 70 szegénységben élő család jutott előnevelt csirkéhez, (15-30 darabhoz) – mondta el lapunknak Mata Zoltán, az egyesület alelnöke, hozzátéve: az egyesület úgy gondolta, hogy az előnevelt csirkéket sokkal sikersebben tudják majd felnevelni a családok, mint a naposcsibét, mert a fiatalabb állatok tartásához több szakértelem kell.
A családoknak cserében vállalniuk kellett az induló takarmány megvásárlását, a csirkék megfelelő ellátását, több évig való nevelését, az állomány számának szinten tartását. Az alelnök hozzátette, nemrég fejeződött be vetőmagprogramjuk, ami szintén azt szolgálja, hogy a többnyire csak szociális segélyből vagy közmunkából élők háztáji gazdálkodással tudják segíteni megélhetésüket. Ezt az egyesület szlogenje is jól tükrözi: „Télen derül ki, hogy mit dolgoztál a nyáron.” ÉM-HE